MEDIJSKA [NE]ZAVISNOST – ostvarivanje nezavisnosti i programskih funkcija javnih medijskih servisa u Srbiji u periodu budžetskog finansiranja

MEDIJSKA [NE]ZAVISNOST – ostvarivanje nezavisnosti i programskih funkcija javnih medijskih servisa u Srbiji u periodu budžetskog finansiranja

(Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje , 1. jul – 31. decembar 2015.)

Cilj projekta jeste unapređenje profesionalnih standarda izveštavanja javnog servisa, putem preporuka i mera dobijenih istraživanjem koje će utvrditi do koje mere Radio-televizija Vojvodine ostvaruje svoju nezavisnost i programsku funkciju u periodu budžetskog finansiranja u odnosu na propozicije utvrđene novim Zakonom o javnim medijskim servisima.
Centralna aktivnost ovog projekta je istraživanje kojim će se utvrditi na koji način i u kojoj meri javni servis Vojvodine ostvaruje zakonsko načelo nezavisnosti uređivačke politike i druga načela, zatim na koji način zadovoljava javni interes u raznim segmentima programa, posebno u pogledu programskih funkcija, kao i odnos prema javnosti, posebno u pogledu uvažavanja zahteva javnosti i odgovornosti prema javnosti od strane RTV-a. Takođe, kroz projektne aktivnosti će se istražiti delotvornost budžetskog finansiranja, utvrditi prihodi i rashodi i analizirati finansijsko poslovanje ovog javnog servisa.
Rezultati istraživanja biće objavljeni u elektronskoj publikaciji. Publikacija će biti predstavljena direktorima javnih servisa, urednicima i novinarima kao i svim relevantnim akterima u medijskoj sferi kao što su Regulatorno telo za elektronske medije, Ministarstvo za kulturu i informisanje i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje, Delegacije Evropske unije u Srbiji, nacionalni saveti nacionalnih manjina, medijska i novinarska udruženja (UNS, NUNS, NDNV, BIRN, CINS, Centar za istraživanje etniciteta, Institut društvenih nauka i sl), fakulteti za društvene nauke i novinarstvo.
Projekat je podržao Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje
Kontakt osoba: Marina Kovačev, marina.k@novinarska-skola.org.rs

monitoring-picture (1)

Napišite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *