SAJBER SVETE, ČUVAJ DETE

sajber svete

(Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, januar – avgust 2017)
U okviru projekta „Sajber svete, čuvaj dete“ biće kreiran edukativni video-serijal, zahvaljujući kojem će roditelji na vizuelno dopadljiv, dramaturški konstruisan i sistematičan način biti upoznati sa opasnostima koje vrebaju u onlajn svetu, ali i sa mogućim vidovima prevencije. Svaka od deset epizoda imaće poseban tematski fokus, a serijal će biti postavljen na You tube kanal Novosadske novinarske škole.
Ovakav program, usmeren ka majkama i očevima, veoma je važan iz dva razloga: prvo, rukovanje onlajn sadržajima je jedno od retkih sfera života u kojima deca mogu da imaju više iskustva od sopstvenih roditelja, a taj disbalans treba smanjiti na obostranu korist; drugo, roditelji su jedini akteri na ovom polju koji imaju mogućnost stalnog nadzora nad decom, za razliku od škole, koja takvu mogućnost ima u veoma ograničenom obimu, ili od države, koja nema i ne može imati alate za neposrednu kontrolu onlajn sadržaja sa kojima deca dolaze u dodir.
Teme koje će ovaj serijal obuhvatiti su sledeće: 1) fotografije i klipovi; 2) privatnost i lični podaci; 3) pretnje i vršnjačko nasilje; 4) kontakt sa nepoznatim osobama; 5) neprikladni sadržaji; 6) virusi, crvi i trojanski konji; 7) onlajn igrice; 8) deep web; 9) onlajn kupovina i marketing; 10) zavisnost od interneta.
Kooridnator projekta: Stefan Janjić, stefan@novinarska-skola.org.rs

Napišite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *