Tolerantni mediji za tolerantno društvo

TOL1
(Czech Republic’s Official Transition Promotion Program, februar – jun 2018)

Najpopularniji mediji u Srbiji neretko su netolerantni i neosetljivi kada izveštavaju o osetljivim društevnim grupama, čime utiču i na generalne stavove u društvu. Međutim, ukoliko se osvrnemo na statistiku, shvatićemo da većina građana Srbije pripada nekoj od osetljivih grupa: ženama (51%, prema Republičkom zavodu za statistiku), penzionerima (22%), deci (15%), osobama sa invaliditetom (8%), nacionalnim manjinama (17%), verskim manjinama (11%), LGBT populaciji (5-10%), nezaposlenima (18%), siromašnima (9%)… Mediji često stvaraju atmosferu koja podstiče diskriminaciju u tranzicionom društvu Srbije, koje je ionako ideološki podeljeno na pro-evropsko i pro-rusko, ili tradicionalno i liberalno. Zbog toga ne iznenađuje činjenica da je Srbija dobila prvu ženu i lezbejku za premijera (2017) u isto vreme kada tabloidi formiraju zastrašujući govor mržnje prema LGBT populaciji, optužujući je da širi AIDS i pedofiliju, te da „razara srpsku naciju“. Sudeći po CESID-ovom istraživanju (2016), 68% građana Srbije ima izrazitu socijalnu distancu prema Albancima, a čak 86% građana je ima prema LGBT populaciji i HIV pozitivnim osobama. Tabloidni mediji često usaglašavaju svoj diskurs sa pretpostavljenim većinskim stavom građana, pa se na taj način ojačavaju stereotipi, a ljudi iz osetljivih društvenih grupa imaju sve teži položaj.

Glavni ciljevi našeg projekta „Tolerantni mediji za tolerantno društvo“ su unapređenje izveštavanja medija iz Srbije o osetljivim društvenim grupama i smanjenje medijski posredovanih stereotipa i predrasuda o njima. Projekat se sastoji iz tri faze: prva je monitoring medija – štampanih, TV i onlajn – pri čemu će ključni nalazi o dobroj i lošoj praksi biti predstavljeni kroz onlajn kampanju. Naposletku, o uočenim formama medijski posredovane diskriminacije razgovaraćemo i sa učenicima osnovnih i srednjih škola, kao i sa prosvetnim radnicima.

Projekat je podržala Češka Republika u okviru programa Transition.

TOL2

Napišite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *