TOLERANTNI MEDIJI ZA TOLERANTNO DRUŠTVO

TOL1

(Czech Republic’s Official Transition Promotion Program, februar – jun 2018)

Glavni cilj projekta „Tolerantni mediji za tolerantno društvo” bilo je unapređenje izveštavanja o osetljivim društvenim grupama u Srbiji, ali i borba protiv stereotipa i predrasuda prema pripadnicima ovih grupa. Cilj je ostvaren (A) monitoringom štampanih medija, centralnih informativnih emisija i onlajn portala, potom (B) javnom kampanjom, a onda i (C) serijom diskusija sa srednjoškolcima i nastavnicima osnovnih škola širom Srbije.

Tim Novosadske novinarske škole sproveo je tromesečnu kvantitativno-kvalitativnu analizu diskursa devet medija iz Srbije (dnevnici Blic, Politika i Informer; CIPE RTS-a, Pinka i Prve; portali Tanjuga, Telegrafa i Vajsa). Rezultati su predstavljeni u onlajn publikaciji, koja sadrži i analizu učestalih diskursnih strategija kojima se promovišu govor mržnje, nacionalizam, mizoginija i ejdžizam, kao i savete za senzibilisano izveštavanje i tolerantnu leksičku upotrebu.

Projekat je podržala Češka Republika u okviru programa Transition.

TOL2

Napišite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *