O NAMA

Novosadska novinarska škola (NNŠ) je organizacija civilnog društva koja se bavi razvojem i profesionalizacijom medijske sfere u Srbiji i regionu. NNŠ poštuje vrednosti istine, znanja i kritičkog pristupa u višejezičnom, višekulturnom i višenacionalnom okruženju i neguje odmeren i tolerantan dijalog.

Novosadska novinarska škola postoji od 1996. godine, a kao nevladina organizacija deluje od 1998. godine. Iako formalno više ne održavamo kurseve novinarstva, organizacija je zadržala u svom nazivu pojam škola jer svojim aktivnostima doprinosimo obrazovanju građana i građanki.

Ciljevi udruženja su:

– Unaprediti i ojačati medijsku sferu,
– Unaprediti razvoj medijske i informacione pismenosti u Srbiji i regionu,
– Podsticati multikulturalizam i toleranciju.

Projektne aktivnosti organizacije usmerene su na: podizanje profesionalnih kapaciteta u medijskom sektoru, monitoring i analizu medijskih sadržaja, edukovanje različitih ciljnih grupa o medijskoj pismenosti, kao i javno zagovaranje koje doprinosi demokratizaciji i razvoju građanskog društva i promociji evropskih vrednosti.

Ciljne grupe naših aktivnosti su: novinari i medijski radnici, prosvetni radnici, učenici, studenti, mladi, aktivisti, eksperti i građani i građanke Srbije.

Od svog osnivanja, NNŠ je realizovala različite edukativne aktivnosti u oblasti novinarstva i medijske pismenosti. Bili smo među prvim organizacijama u Srbiji koja je počela da sprovodi seminare stručnog usavršavanja o medijskoj pismenosti akreditovane kod Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) Republike Srbije. Ovaj program ima za cilj da obrazuje prosvetne radnike da koriste medijske sadržaje unutar učinioce ili ekstrakurikularno, kao i da doprinese unapređivanju veština kritičkog mišljenja o medijima.

Novosadska novinarska škola takođe ima dugogodišnje iskustvo u kvantitativno-kvalitativnom monitoringu medijskih sadržaja i medijskim istraživanjima. Rezultati ovih istraživanja objavljuju se u elektronskim i štampanim publikacijama koje su dostupne na sajtu udruženja.

U 2017. godini NNŠ je pokrenula medij za dekonstrukciju dezinformacija u medijima u Srbiji FakeNews Tragač, čije tekstove i analize je moguće čitati na sajtu www.fakenews.rs.

Od 2001. godine Novosadska novinarska škola dodeljuje godišnju nagradu najboljem mladom novinaru u Srbiji. Godišnja nagrada NNŠ-a ponela je ime Marina Kovačev od 2018. godine u znak sećanja na našu koleginicu Marinu Kovačev, istaknutu mladu novinarku i aktivistkinju.

Novosadska novinarska škola registrovana je i kao udruženje za mlade u Ministarstvu omladine Republike Srbije.

NNŠ je jedan od osnivača i član mreže za profesionalizaciju medija u jugoistočnoj Evropi SEENPM (South East European Network for Professionalization of Media) koju čine 19 medijskih centara i instituta u 13 zemalja centralne i jugoistične Evrope.

U 2013. godini Novosadska novinarska škola dobila je specijalnu nagradu za socijalne integracije od ERSTE Fondacije za naš projekat o medijskom izveštavanju o osobama sa invaliditetom „Dan u tvojim cipelama”.

MISIJA I VIZIJA

Misija NNŠ je razvoj medijske pismenosti i profesionalizacije medijske sfere u Srbiji.

Vizija NNŠ je da doprinese razvoju demokratskog društva u Srbiji i regionu putem unapređenja medijske pismenosti, analize dezinformacija i profesionalizacije medijskog sektora.

Naš tim

Dubravka Valić Nedeljković